Utrata prawa do zwolnienia z VAT niektórych podatników

taxnetto_banerOd 01-09-2019 ze zwolnienia z podatku VAT nie będą mogli korzystać przedsiębiorcy:

  • przedsiębiorcy prowadzący sklepy internetowe i dokonujący sprzedaży preparatów kosmetycznych i toaletowych, komputerów i wyrobów elektronicznych oraz optycznych, urządzeń elektrycznych i nieelektrycznych sprzętu gospodarstwa domowego, a także sprzedawcy silników, pomp i turbin (PKWiU 28).

W przypadku sprzedaży ww. towarów w sklepach lokalnych, podatnik nie traci prawa do zwolnienia z VAT.

  • przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży hurtowo i detalicznie (niezależnie od formy sprzedaży stacjonarnie czy przez internet) części do motocykli oraz pojazdów samochodowych.

W związku z powyższym Wszystkich Klientów, których dotyczy powyższy przepis prosimy o kontakt z naszym Biurem w celu dokonania rejestracji do podatku VAT, lub samodzielne złożenie dokumentu VAT-R i dostarczenie kopii do Biura Rachunkowego Taxnetto.

 

 

Biała lista podatników VAT

Od dnia 01-09-2019 obowiązywać będzie wykaz informacji o czynnych podatnikach VAT, potocznie zwany Biała Listą podatników VAT. Wykaz ten prowadzony będzie przez Krajową Administrację Skarbową i oprócz danych rejestrowych firmy zawierać będzie status podatnika VAT, oraz numery rachunków bankowych zgłoszonych w CEIDG lub KRS, jako firmowe.

biala_lista

W związku z powyższym przypominamy o Czytaj dalej Biała lista podatników VAT

Status partnera merytorycznego Pierwszego US w Krakowie.

Zmieniamy się dla Was.

To również dzięki Wam, naszym Klientom, stajemy się coraz lepsi.

Jedną z przesłanek stałego rozwoju jest uzyskanie przez Biuro Rachunkowe TAX NETTO statusu partnera merytorycznego dla firm Pierwszego Urzędu Czytaj dalej Status partnera merytorycznego Pierwszego US w Krakowie.

Certyfikat Centrum Informacji Księgowej

 

cik-logo

Z radością informujemy, że nasze Biuro Rachunkowe TAX NETTO, uzyskało certyfikat Centrum Informacji Księgowej, potwierdzający pozytywną weryfikację pod względem spełnienia, szeregu kryteriów wymaganych dla profesjonalnych biur rachunkowych.

Certyfikat-CIK

Niebawem na naszej stronie internetowej pojawi się nowy baner:

cik-baner

 

 

 

 

Podatek od osób prawnych 9% w 2019 roku.

Od 01-2019 obowiązują nowe przepisy w ustawie o podatku od osób prawnych CIT. Jedną ze zmian jest utworzenie nowej stawki podatku CIT w wysokości 9% od dochodu.

cit9%

Zgodnie z art.19 us 1 ustawy CIT, osoby prawne opłacają podatek w dwóch podstawowych stawkach:

– 19%

9%

Stawka obniżona do 9% ma zastosowanie w przypadku tzw. małych podatników, czyli takich, u których wielkość przychodów nie przekroczyła w danym roku podatkowym równowartości 1 200 000 euro (przeliczonej na złote polskie wg kursu średniego NBP z pierwszego dnia roboczego października poprzedniego roku podatkowego – po zaokrągleniu do 1000 zł). W bieżącym roku limit ten wynosi w złotych polskich 5 135 000.

Pamiętać należy, że obniżoną stawkę podatku stosować można jedynie do dochodów Czytaj dalej Podatek od osób prawnych 9% w 2019 roku.

Samochód osobowy w firmie w 2019r. cz.2 – Leasing

auto_firmowe_leasing_2019

Nowy limit w kwocie 150.000,00 zł dotyczyć będzie umów leasingu, zawartych po dniu 01-01-2019, natomiast umowy, które zostaną zawarte przed dniem 1 stycznia 2019 będzie można nadal zaliczać w koszty na starych zasadach, czyli bez uwzględniania limitu.

Należy jednak pamiętać, że wszelkie zmiany w umowie dokonane po 31-12-2018, skutkować będą koniecznością przejścia na nowe zasady z zastosowaniem limitu.

Zmiany nie będą dotyczyć wszystkich Czytaj dalej Samochód osobowy w firmie w 2019r. cz.2 – Leasing

Samochód osobowy w firmie w 2019r. cz.1

Zgodnie z nowelizacją ustawy PIT, oraz ustawy CIT, od 01-01-2019 wejdą w życie nowe przepisy dotyczące rozliczania kosztów związanych z nabywaniem użytkowaniem samochodów osobowych do celów związanych z działalnością gospodarczą.

auto_w_firmie_1

Od 2019 roku przedsiębiorcy wykorzystujący w swojej działalności samochody osobowe, które wykorzystywane są także prywatnie, będą mogli zaliczać w koszty uzyskania przychodu jedynie 75% wydatków związanych z eksploatacją samochodu  czyli: paliwa, naprawy, części zamienne, autostrady, opłaty parkingowe itd.

W praktyce oznacza to zmniejszenie wartości kosztów podatkowych i zwiększenie podstawy  opodatkowania, a co za tym idzie zwiększenie podatku dochodowego.

Zmiana ta dotyczy wszystkich samochodów osobowych, czyli nie tylko tych nabytych w roku 2019, ale również tych, które były użytkowane w działalności gospodarczej wcześniej.

Oczywiście zmiana dotyczy wydatków od 2019 roku.

 

W przypadku samochodów użytkowanych tylko i wyłącznie w celach firmowych, koszt stanowić będzie nadal 100% wydatków związanych z ich użytkowaniem. Praktyka związana z podobnym ograniczeniem w podatku VAT, pokazuje jednak, że bardzo niewielu przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie w przypadku samochodów osobowych.

Tekst ustawy z dnia 23-10-2018:

http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/2854_u/$file/2854_u.pdf

W kolejnej części leasing samochodów osobowych w 2019r.